Hi! Guest   |   Login   

Online Exam : Mathematics Test 10

Q 1:

One variety of wheat costing Rs. 20 per kg is mixed with another variety of wheat costing Rs.x per kg in the ratio 3 : 1 , so that the cost of the resulting mixture is Rs 21 per kg what is x ?


22
24
23
25

Question Palette